До Софії Київської повертається її Покровитель

09 квітня довгоочікуване вуличне дійство „Площа Янголів” розпочалося під оплески багатотисячної публіки від появи відтвореної крилатої постаті Архістратига Михаїла.  Знаходячись на дзвіниці Софії Київської в освітленні прожекторів Архістратиг ніби благословив початок феєричного ангельського дійства.

Грандіозним вуличним шоу «Площа янголів» на Софійській площі о 20.30 відкрилася Французька весна, що всьоме проходить у Києві. У програмі вечора були оригінальні вистави, янголи-акробати циркових студій Марселя із кілограмами справжнього білого пір’я, а відкрило свято представлення постаті Архістратига Михаїла – Покровителя Києва і кожної віруючої людини. Святиня, відтворена за давніми ескізами, в оригінальному розмірі має висоту 2,4 метри.

Крилату постать кияни і гості столиці змогли побачити завдяки підтримці Олександра Глусь, Голови опікунської ради Міжнародного благодійного фонду «Українська родина». Восени постать Архістратига буде встановлено на шпиль Південної вежі архітектурного ансамблю „Софія Київська”.
Жак Фор, Посол Франції в Україні зазначив: „Нас надихнула подія, яка відбудеться тут у вересні, коли Архістратиг Михаїл знайде своє місце на башті Софійського собору – це теж символічно поєднується із нашим спектаклем «Площа янголів»”

За легендою, три крилаті постаті  Архістратига Михаїла, тримають небо і Благодать над Києвом. Вже відтворені дві з них, тому Олександр Глусь вирішив допомогти у відтворені третьої постаті.

З давньоруських часів Архістратиг Михаїл вважається покровителем Києва, де  ще в ХІ – на початку ХІІ ст. йому присвятили два монастирі – Видубицький і Златоверхий. Архістратига Михаїла зображено на старовинному гербі Києва.  У добу Гетьманщини мідні горельєфи архангела встановили над Київською брамою Печерської фортеці і над фронтоном Михайлівського Золотоверхого собору.

Культ Архістратига Михаїла прийшов на Русь з Візантії разом з прийняттям звідти християнства. Вже за князя Володимира, одразу після хрещення ним народу, було побудовано дерев’яний Михайлівський монастир в Києві. А коли Володимир в 1011 році заклав Софію Київську, він віддав її під захист

Архістратига Михаїла, вождя воїнства Господнього, головного борця проти зла і беззаконня серед людей.
Південна в’їзна башта Софії Київської цікава як одна з небагатьох уцілілих кам’яних споруд цивільної архітектури поч. XVIII ст. Увінчує башту півсферичний купол з високим шпилем, на якому у  XVIII ст. було встановлено металевий флюгер у вигляді позолоченої крилатої постаті Архістратига Михаїла. Флюгер символізував пильного стража Софії. У „Провіднику” Ф. Ернста, друкованому в 1930 р., зазначено: Вежа завершується масивною півсферичною банею й шпилем, на якому донедавна висів був флюгер у вигляді двобічного рельєфного янгола”. У 1930 році цю пам’ятку спіткала трагічна доля більшості християнських святинь країни, а Софія Київська втратила символ свого Небесного стража.

„Повернути Софії Київській її святого Стража – це, скоріше, поклик душі, адже це означає допомогти повернути Покровителя нашому місту, кожному з нас. Сьогодні для будь-якої людини дуже важливим є захист святим Покровителем її системи моральних цінностей, духовності та людяності. На моє переконання, меценатство і духовність мають завжди йти поряд. І якщо ми розумітимемо необхідність  дбати про відновлення духовного зв’язку поколінь, оберігати наші традиції для їх гармонійного співіснування з сучасністю, тоді життя кожного буде сповнене справжнього сенсу та гармонії”, –  Олександр Глусь, Голова опікунської ради проекту «Відтворення постаті Архістратига Михаїла і встановлення його на шпиль Південної вежі архітектурного ансамблю „Софія Київська” МБФ „Українська родина”.

Після представлення киянам флюгер у вигляді позолоченої крилатої постаті Архістратига Михаїла буде знаходитись під художнім склом на території Софії Київської, а 19 вересня на свято «Михайлове чудо» його буде встановлено на шпиль Південної вежі архітектурного ансамблю Святої Софії. Відродження цієї святині є значущим внеском у скарбницю української культури, а також є знаковим проектом для Києва як міста і столиці Української держави.

По материалам пресс-релиза.